Ve dnech 9. a 10. dubna se v Otrokovické Besedě konala mezinárodní konference Enersol, která se již 22 let zaměřuje na obnovitelné zdroje energie, snižování emisí a efektivní hospodaření s vodou a odpady.
Akci organizovala společnost Enersol Czech, z. s. ve spolupráci se SPŠ Otrokovice, která je od počátku projektu aktivním partnerem.
Projekt podporuje talentované středoškoláky a popularizuje technické obory. Cílem konference je podpořit vzdělávání v oblasti obnovitelných zdrojů energie, energetických úspor, omezování emisí a hospodaření s vodou a odpady formou prosazování šetrných technologií a úspor k ochraně životního prostředí. Projekt usiluje o mezinárodní spolupráci a vytvoření podmínek pro sdílení znalostí a zkušeností mezi žáky partnerských zemí. Letos se do projektu kromě České a Slovenské republiky zapojili i spřátelené střední školy z Rakouska, Německa a Slovinska.
Významným přínosem projektu je úzká spolupráce žáků s firemní sférou a vysokými školami, kdy dochází k přímému propojování teoretických znalostí s praxí. Projekt s více než dvacetiletou tradicí má i podporu Zlínského kraje, města Otrokovice, ale i významných zlínských firem, se kterými právě žáci v kategorii Enersol a praxe spolupracují. „Právě propojení žáků s praxí je důležité, protože ze školáků budou jednou oni pracovníci, vedoucí nebo manažeři firem, kteří mohou tyto nápady uvést do praxe,“ míní ředitel SPŠ Otrokovice Libor Basel.
Konference se zúčastnil také nový jednatel společnosti Continental Barum Tomáš Belza, který představil vizi firmy v oblasti využívání obnovitelných zdrojů nejen v energetice, ale i přímo ve výrobních procesech. Jako příklad uvedl materiál Taraxagum – přírodní kaučuk získávaný ze speciálního druhu pampelišek, který se využívá při výrobě pneumatik.
Právě tomuto inovativnímu materiálu se věnovala i prezentace s názvem Taraxagum, kterou hned v úvodu konference představili Ondřej Měřinský a Jiří Moravanský ze SPŠ Otrokovice v rámci spolupráce s Německem. Velkou pozornost získaly také další prezentace, například práce Šimona Šimka ze Slovenska nazvaná Uhlík z odpadu jako náhrada grafitu v lithium-iontových bateriích: porovnání kapacity, nebo Mycelium a jeho využití, kterou za slovinský tým přednesl Tomáš Kratochvíl ze spolupracující pražské školy.
Neméně zajímavý byl i projekt využívající solární panely k bezpečnosti cyklisty Ride & Shine – ekologicky a bezpečně, kterou prezentoval Matej Výbošťok (SK). V sekci popularizace zaujala hosty netradičně pojatá pohádka o recyklaci stavebních materiálů, kterou představila Tereza Holcmanová (ČR), hudební prezentace Viliama Feketeho (SK) s písničkami Čistá energia a podcasty Bez obalu, které připravily Andrea Evjáková a Natálie Puliková ze SPŠ Otrokovice. Hosté ocenili vysokou úroveň všech 28 prezentovaných prací a vyjádřili přesvědčení, že výsledky těchto projektů a studií naleznou své praktické uplatnění v reálném životě.
Účastníci konference měli po skončení hlavního programu jedinečnou možnost navštívit společnost Continental Barum, kde se seznámili s provozem výroby pneumatik a prohlédli si také unikátní Muzeum Harley Davidson a Exprimentárium SPŠ Otrokovice.
Konference se konala za podpory Zlínského kraje, města Otrokovice, Ministerstva životního prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu a generálního partnera projektu Pražské plynárenské Distribuce, a.s.
Foto: Luděk Ovesný