V letošním roce se žáci Střední průmyslové školy Otrokovice opět zapojili do projektu „Tatra do škol“, který se ukázal být mimořádně ambiciózním a náročným. Úkolu postavit ne jedno, ale rovnou dvě vozidla, Tatra Phoenix 4×4 a Tatra Phoenix 6×6, se žáci postavili čelem.
Vozidlo 4×4 bylo stavěno v servisním středisku DAF TATRA Otrokovice. Pracovní skupinu tvořili Adrian Žák, Martin Hloušek, Vojtěch Špalek a Michaela Chocholatá, pod odborným vedením učitelů Patrika Bouzka a Josefa Družbíka. Všechny montážní práce probíhaly podle technické dokumentace a byly prováděny samostatně pod pečlivým dohledem učitelů. Odborní pracovníci z Tatry pravidelně kontrolovali práci, aby zajišťovali technickou preciznost montáže. Studenti byli svým úkolem plně pohlceni a těšili se na každý den, kdy mohli vidět, jak jejich Tatra postupně nabírá reálné obrysy. Časové termíny byly dodrženy bez problémů, což umožnilo převoz vozidla do výrobního závodu pro jeho finální „oživení“.
Druhá skupina, ve složení Eliška Čablová, Karolína Mikošková, Josef Opavský a Vojtěch Šuráň, měla za úkol postavit Tatru Phoenix ve variantě 6×6. Celý proces montáže probíhal v zákaznickém centru výrobního podniku v Kopřivnici, což pro všechny zúčastněné představovalo novou zkušenost. Tento projekt byl první svého druhu, kdy žáci stavěli vozidlo přímo v areálu závodu, což na ně kladlo velké nároky, neboť na stavbu byl vyčleněn pouze týden a prostor pro chybu prakticky neexistoval. Stavba vozidla přímo v prostorách Tatry si také vyžádala dodržování přísných bezpečnostních opatření a zabezpečení utajovaných informací, jelikož Tatra nevyrábí pouze vozidla pro civilní použití.
Velkou podporu v této výzvě poskytli učitelé odborného výcviku Josef Družbík a Emil Vašíček, kteří s obrovskou vstřícností vedli celý tým. Tým se zvláště potýkal s náročnou montáží podvozkové části, která vyžadovala pracovat až do večerních hodin. Přístup mechaniků Tatry byl skvělý a tak s trpělivostí vysvětlovali žákům složité postupy montáže a upozorňovali na specifické finesy, které jsou pro sestavení vozidla klíčové. Tato náročná práce nakonec vyústila v sestavení modelu Tatra Phoenix 6×6, což byla zasloužená odměna pro celý tým za jejich vytrvalost a důkladnost.
Tento projekt poskytl žákům cenné zkušenosti a nezapomenutelné zážitky z konstrukce skutečných vozidel pro reálného zákazníka, SUS Uherské Hradiště. Dne 7. května 2024 se zúčastnili slavnostního předání obou vozidel, které se uskutečnilo v areálu závodu Tatra v Kopřivnici. Pro všechny byl připraven atraktivní program, během něhož byla vozidla vystavena na testovacím polygonu, kde mohli žáci i jejich učitelé s hrdostí prezentovat výsledky své práce. Přítomni byli také významní hosté, včetně náměstka hejtmana Zlínského kraje, jednatele SUS Uherské Hradiště, zástupců z výrobního závodu TATRA TRUCK a ředitele SPŠ Otrokovice.
Navštívili jsme i muzeum, kde nás čekala fascinující prohlídka výstavy „Slovenské strely“, a den jsme zakončili jízdami na zkušebním polygonu. Tento nezapomenutelný zážitek zůstane na vždy uložený v naší paměti. Už nyní se těšíme na pokračování tohoto projektu, kde si moc přejeme stavět i Tatru 8×8. Samotní žáci vymysleli příhodný slogan „Čím víc kol, tím víc TATRA“. Po dvou letech, kdy takto žijeme Tatrou se těšíme, že jednou postavíme i tu Tatru, která je nejvíce TATRA.