Střední průmyslová škola Otrokovice právě ukončila úspěšný projekt SMART AND PROACTIVE 2020 – 2023, plně financován Evropskou unií, díky kterému během tří let vyjelo do zahraničí 62 našich žáků a 7 učitelů. Tento projekt byl zaměřen na odbornou praxi studentů oboru Aplikovaná chemie, oboru Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení a učebního oboru Automechanik.
Univerzálním cílem projektu bylo podpořit zájem studentů o učení, o propojení teorie a praxe, a o rozšíření odborné přípravy. Studenti se měli naučit bezpečně zorientovat a adaptovat na mezinárodní pracovní prostředí, umět spolupracovat se zahraničními odborníky, identifikovat problém a najít jeho řešení. Samozřejmě tyto schopnosti posílily jejich sebevědomí a sebejistotu ve společnosti a pracovním prostředí. Kromě toho si měli zlepšit jazykové a počítačové dovednosti a komunikaci v angličtině tak, aby uměli formulovat své myšlenky, aby se naučili naslouchat a zlepšili se v komunikaci. Tyto stáže mají podporovat a rozvíjet samostatnost, týmovou spolupráci, spolehlivost, kreativitu a toleranci mezinárodního prostředí. Dalším cílem tohoto projektu je také osvojit si dovednosti jako například schopnost adaptovat se na nové prostředí, umět si zorganizovat svou práci, schopnost pracovat v týmu, atp.
Čtyřicet studentů oborů MIEZ a Automechanik tři týdny pracovalo na stavbách, rekonstrukcích a v autoservisech v Budapešti. Sbírali nové poznatky a zkušenosti od kolegů v maďarských firmách. Na stavbě nejvyššího mrakodrapu v Budapešti MOL CAMPUS a obchodního centra EUROCENTER pomáhali s instalací tzv. sprinklerů protipožárního systému. Také se naučili něco o systému vytápění geotermální energií a dalších inovativních technologiích na inteligentních stavbách. Pracovali na velkolepém projektu výstavby rezidenčního bydlení s názvem „City Pearl“, kde hlavní náplní stáže byla instalace a montáž elektrických rozvodů. Další žáci oboru instalovali elektrické rozvody v rekonstruované budově dětské kliniky. Automechanici se učili v autorizovaném servisu Audi a Volkswagen. Žáci v Maďarsku pracovali celkem u deseti firem během dvou běhů, rozděleni podle pracovních projektů a jednotlivých zakázek, ve volném čase poznávali krásy této nádherné metropole a také si užívali kulturního programu v Tropiccariu, divadle, na kluzišti a v aquaparku. Dozor nad skupinou vykonávali vždy dva učitelé, kteří skupinu podporovali a pravidelně navštěvovali na jednotlivých pracovištích. Zpětná vazba na realizované aktivity byla vynikající jak ze strany pracovišť, tak i stážistů. Žáci se velmi rychle integrovali do fungování firmy, spřátelili se se svými kolegy a mentory.
Dvacet dva studentů třetího ročníku oboru Aplikovaná chemie se ve dvou bězích zúčastnilo třítýdenní stáže na ostrově Lipsi a Samos v Řecku. Spolu s nimi odjeli celkem tři učitelé, kteří je během stáže podporovali. Na tuto dobu se stali součástí týmu ARCHIPELAGOS, výzkumného mořského institutu, který pracuje na ochraně mořského života a životního prostředí v Egejském moři.
Studenti spolupracovali se stážisty a vědci z celého světa, a to je přinutilo využívat a zdokonalit svou angličtinu přirozeně a v maximální míře. Stážisté pracovali v různých týmech na projektech jako je například rozsah a důsledky znečištění plasty v moři, replantování mořské trávy Posidonia, mapování mořského dna pomocí sonaru, sběr vzorků živočichů a mořské vody, pitvání ryb v laboratořích, počítání motýlů ve vinohradech v souvislosti s kvalitou životního prostředí a sběr plastových odpadků na vybraných plážích, třídění a tvorba statistiky. Vytvořili úžasné maskoty pro environmentální výuku pro žáky školy na Lipsi. Vyrobili velmi precizní „sample boxes“ se vzorky mušlí a jiných druhů. Navrhli „super cool“ pracovní listy vysvětlující znečištění plasty a vytvořili úžasný vědecký plakát se všemi důležitými fakty a informacemi o svých aktivitách. Zajímavé informace o plastovém odpadu v moři shrnuli do grafického letáku. V rámci těchto projektů se chlapci a dívky naučili potápět a šnorchlovat a také pádlovat na kajaku, což je zjevně bavilo nejvíc.
Ve druhém běhu na ostrově Samos studenti studovali ptactvo a hmyz. Každá skupina vytvořila nejméně třicetivteřinové video o problémech, které ničí naši planetu. Studenti se také věnovali dalším činnostem, zabývali se ochranou motýlů, sbírali semínka …. například ochrana motýlů, ptáků, sběr semínek z moře, sběr plastů na pobřeží, seminář o ochraně mořských tvorů jako jsou například delfíni a podobně. Seznámili se zde se spoustou příjemných a chytrých lidí, se kterými se tak moc spřátelili, že při loučení slzy nechyběly. Tato stáž jim otevřela oči i po stránce komunikativní. Při odjezdu z Čech se hodně z nich bálo cestování a mluvení před lidmi, ale za tři týdny se hodně změnilo. A teď už jen přemýšlejí, kam do zahraničí pojedou příště.
Domů se vrátili úplně noví mladí lidé, plni nezapomenutelných zážitků a zkušeností.
- „ Během těchto tří týdnů jsem poznal rozdílný, velmi přátelský způsob života.“
- „ Byla to úžasná stáž a obrovská zkušenost do života.“
- „ Zlepšil jsem se v angličtině, už se nebojím mluvit, nebojím se dělat chyby, protože mě pořád nikdo neopravoval.“
- „ Netušil jsem jaký má plastový odpad šílený dopad na náš ekosystém.“
- „ Šnorchlovala jsem a na kajaku jsem byla poprvé v životě.“
- „ Je to kouzelný ostrov a já doufám, že se jednou vrátím jako student university na odbornou stáž.“
Všichni absolventi stáže získali také mezinárodně uznávaný certifikát Europass Mobility, diplom z Maďarska a osobní hodnocení z Řecka, která jim v budoucnu mohou pomoci k vysněné práci doma nebo v zahraničí.
Naše škola získala ERASMUS+ akreditaci 2021 – 2027, díky které umožní během období 6 let vybraným žákům z různých oborů vyjet do zahraničí – Holandska, Řecka, Francie, Španělska i jinde. Samozřejmě získávat zkušenosti do zahraničí jezdí také naši učitelé, kteří již absolvovali stínování v Holandsku a chystají se do Finska.
Podívejte se na zdařilé video vytvořené pro propagaci projektu na platformě YOUTUBE.