Někteří lidé potřebují mít svůj život nalinkovaný až do daleké budoucnosti. Mnozí se nechávají inspirovat celý život – lidmi, zkušenostmi, příležitostmi a jsou celý život „na cestě“. Takovou inspirací mohou být lidé kolem nás se svými zajímavými životy.
Proto jsme pozvali absolventa naší školy, aby studentům 2. a 3. ročníků předal své zážitky, zkušenosti, příklady a postřehy ze svého devětadvacetiletého života. Michal Vyvlečka maturoval na přírodovědném lyceu SPŠ Otrokovice a pak šel studovat obecnou fyziku na Karlovu Univerzitu v Praze. Už na střední škole spolupracoval s Akademií věd a za svoji práci na poli SOČ byl odměněn cenou Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského, jíž se přezdívá „česká studentská Nobelova cena.“
V současné době je PhD studentem ve společnosti Universität Wien a jako student vídeňského programu CoQuS (Complex Quantum Systems) se zaměřuje na kvantové počítače. Na fakultě ve Vídni byl zvolen za prvního nerakouského „student speakera“.
Dlouhodobě se věnuje popularizaci vědy, práci s talentovanou mládeží a propojováním neformálního a formálního vzdělávání. Je členem představenstva České rady dětí a mládeže, působí v Dětské tiskové agentuře a v dalších organizacích. Vede unikátní mezinárodní česko-slovenskou soutěž pro mladé zájemce o přírodní vědy – Expedici Mars.
Kromě toho se věnuje dobrovolnické činnosti – takže např. vzdělával děti v uprchlickém táboře v Paříži, počítal orly v Polsku, zametal cesty ve švýcarských horách nebo se učil, jak ovlivňovat společenské dění kolem nás v Arménii. Procestoval téměř 40 zemí světa. Cestování propojuje se svou vědeckou prací i s dobrovolnictvím.
To všechno dokáže vtipně a zapáleně povyprávět. Pokud by se mu podařilo zaujmout a nasměrovat na neobvyklou cestu životem alespoň jednoho studenta, splnil tento inspirativní rozhovor svůj cíl.